Hlavní stránka Blog Recyklace, ekologie a úřady Elektronická dálniční známka 2022 - kde, jak a za kolik ji seženete?

Elektronická dálniční známka 2022 - kde, jak a za kolik ji seženete?

13. 01. 2023
|
Voton.cz autodíly
|

V roce 2023 už jsme si po roce zvykli na to, že definitivně odzvonilo tradičním papírovým dálničním známkám, které se vylepovaly na čelní sklo. Zcela je nahradily elektronické dálniční známky, které jsou tedy od loňska jediným způsobem, jak prokázat, že jste zaplatili za možnost využívání českých dálnic. 

Ačkoliv se změnila forma dálniční známky z papírové na elektronickou a stejně tak s ní i způsob, jakým si ji lze obstarat (viz níže Kde a jak koupit dálniční známku), tak úseky, na kterých je povinná, zůstaly beze změny. Elektronická dálniční známka je tak nutná při vjezdu na všechny zpoplatněné úseky dálnic a vybraných silnic 1. třídy (kompletní seznam zde), jinak vám hrozí pokuta až 100 tisíc ve správním řízení, na místě pak maximálně 5 tisíc Kč. 
 

Jak elektronická dálniční známka funguje? 

Nový systém fungování dálničních známek s sebou přináší několik podstatných změn. Krom již zmiňované absence nutnosti vylepování dálniční známky za sklo, všechny potřebné údaje o elektronické známce jsou totiž zaneseny v online databázi, se změnilo i fungování platnosti roční dálniční známky. Zatímco papírová dálniční známka měla předem danou platnost od prosince do ledna následujícího roku (tedy 14 měsíců), tak roční elektronická dálniční známka platí skutečně 12 měsíců, přičemž ale začátek její platnosti si můžete zvolit sami

Od fungování nového systému dálničních známek se očekává zvýšení efektivity kontrol a s tím související zvýšení příjmů za využívání zpoplatněných úseků silnic a dálnic. 
 

Úlevy aneb Kdo dálniční známku mít nemusí?  

Ještě před tím, než vám prozradíme, kde a jak koupit novou dálniční známku, tak je potřeba se ujistit, zdali ji vůbec budete potřebovat, neboť některá vozidla jsou zproštěna od povinnosti jejího vlastnění. Konkrétně dálniční známku nebudete potřebovat v případě, pakliže jste majiteli některého z těchto vozidel: 

  • hybrid 
  • elektromobil 
  • vůz na vodíkový pohon 
  • historický automobil 


V případě prvně třech jmenovaných vozidel je podmínkou maximální množství emisí 50 gramů CO2 na km a zároveň je potřeba, aby byla vybavena speciální značkou začínající písmeny EL, která jasně prokazuje, že se jedná o auto, které nemusí platit za vjezd na dálnici. Pakliže byste tuto značku na autě neměli, poté vám nárok na osvobození od placení dálničních poplatků nezaniká, akorát je potřeba vyplnit formulář Oznámení osvobození (naleznete jej zde). 

U historických automobilů žádná takováto výjimka neexistuje, u nich je potřeba, aby byla opatřena veteránskou registrační značkou, bez ní se úleva nedá uplatnit. Dále dálniční známku nemusí mít ani držitelé průkazů ZTP či ZTP/P
 

Kde koupit dálniční známku v roce 2023?  

1) V oficiálním e-shopu 

Nejsnazší cestou k pořízení elektronické dálniční známky 2023 je její nákup prostřednictvím oficiálního internetového obchodu - konkrétně k jejímu pořízení se dostanete zde. Můžete tak učinit z vašeho počítače, případně mobilního telefonu. Později se předpokládá i zprovoznění možnosti objednávat dálniční známku skrze mobilní aplikaci. 

Jak na nákup dálniční známky skrze oficiální e-shop? Po kliknutí na odkaz výše na vás čeká jednoduchý formulář, kam je potřeba zadat všechny požadované údaje o vozidle. Stejně tak je potřeba si zvolit začátek a dobu trvání platnosti známky. Rovněž můžete uplatit i Eko slevu (více v sekci Cena dálniční známky 2023). Následně už stačí pouze vyplnit e-mail, kam vám má přijít potvrzení o zaplacení a vše zaplatit - buď kartou, či bankovním převodem. Zkrátka nákup dálniční známky se nikterak neliší od běžného nákupu na e-shopu. 

2) u České pošty a na čerpacích stanicích EuroOil 

Pakliže by se vám nechtělo z jakéhokoliv důvodu objednat dálniční známku svépomocí online, poté můžete zavítat na kteroukoliv pobočku České pošty nebo na čerpací stanici sítě EuroOil. S sebou si akorát připravte údaje o zemi registrace vozu a jeho SPZ. Ty následně nadiktujte obsluze a ta celý nákup provede za vás. 

3) v samoobslužných kioscích

Poslední z možností, jak si obstarat dálniční známku 2022, jsou samoobslužné kiosky. Těch je po celé ČR třináct, přičemž rozmístěny jsou poblíž hraničních přechodů, jsou totiž určeny spíše pro nákup dálniční známky pro cizince přijíždějící do ČR. Najdete je též v blízkosti velkých měst (Praha, Brno, Ostrava, Hradec Králové). Kompletní seznam kiosků je pak k dispozici zde
 

Cena dálniční známky 2023 

  • Desetidenní elektronická dálniční známka vás vyjde na 310 Kč
  • Třicetidenní (měsíční) elektronická dálniční známka stojí 440 Kč
  • Cena roční elektronické dálniční známky je 1 500 Kč


Všechny uvedené částky jsou standardní ceny, avšak v případě, že je váš automobil poháněn zemním plynem (CNG) či biometanem (BioCNG), poté máte nárok na 50% slevu z této částky. Roční dálniční známka vás tak vyjde na pouhých 750 Kč, přičemž v nabídce ji naleznete pod označením Eko cena. Stejně tak pro kratší intervaly je Eko cena úměrně nižší - za desetidenní známku zaplatíte 155 Kč, za třicetidenní 220 Kč.
 

Jak se dálniční známka kontroluje? 

O kontrolu platnosti dálniční známky se můžete postarat sami na oficiálním webu elektronické dálniční známky edalnice.cz (zde). Stačí pouze do kolonky Ověření platnosti, kterou najedete vlevo nahoře, zadat SPZ vašeho vozidla a následně obratem zjistíte, jestli je vaše dálniční známka stále platná. 

O kontrolu platnosti elektronické dálniční známky přímo na silnicích se pak stará Policie ČR a Celní správa ČR. Používají k tomu kamery umístěné v autech, kterými zachycují registrační značky kolemjedoucích vozidel. Ty následně vše v reálném čase a ve spolupráci s databází elektronických známek ověří a okamžitě zjistí, zdali má vozidlo validní dálniční známku, případně jestli je osvobozeno od povinnosti ji mít.  

Autor článku
Voton.cz autodíly
Voton.cz je firma zabývající se prodejem autodílů v České republice. Obsah webu Voton.cz vychází ze znalostí a zkušeností firemního týmu - zkušenosti automechaniků, znalosti prodejců autodílů, zkušenosti zákazníků e-shopu a jazykové dovednosti market

Poznejte obchod s autodíly Voton.cz

Voton.cz je český e-shop s autodíly. Na těchto stránkách získáte potřebné znalosti pro správný výběr autodílů a pro péči o své vozy. Voton.cz poskytuje co nejvíce informací pro bezpečné nakupování a výběr správných autodílů, abyste mohli učinit ta nejlepší rozhodnutí pro vaše vozidlo.

E-shop lze použít také jako katalog náhradních dílů pro výběr podle vozu nebo podle VIN. Získejte přehled o širokém sortimentu levných náhradních dílů na auta všech značek - filtry, brzdy, motorové oleje, díly motoru, pružiny, tlumiče, karosářské díly, výfuky, čidla, řídicí jednotky, díly převodovek, spojky, řemeny, kladky, rozvody, alternátory, autobaterie a další.

Objednané náhradní díly na auta můžete vyzvednout v prodejně v Českých Budějovicích, na výdejních místech v Písku, Jindřichově Hradci, Táboře, Českém Krumlově, nebo si nechte doručit dopravcem kamkoliv v České republice.