Hlavní stránka Blog Vybíráme a nakupujeme autodíly Jak poznat, že olej není pančovaný? Pět zásad nákupu kvalitního a originálního oleje

Jak poznat, že olej není pančovaný? Pět zásad nákupu kvalitního a originálního oleje

21. 11. 2022
|
Voton.cz autodíly
|

Ptali jsme se zástupců Shellu a Castrolu. Přinášíme shrnutí toho, co o olejích od nich víme.

 

1) Mýty z internetu

Nenechte se zmást zaručenými obrázky o rozdílech mezi padělkem a originálem.

Na internetu kolují zaručené rady, jak poznat originální láhev a padělek. K tomu nám zástupci nejznámějších producentů olejů řekli toto:
 

  • Viditelné rozdíly jsou u pančovaných olejů časté. Tím, že se ale o nich takto veřejně ví, padělatelé mají pěkný návod na to, jak tyto rozdíly zachytit a přizpůsobit padělky tak, aby to poznat nebylo.
  • Rozdíly například etiket mohou být dány distribučním řetězcem. Jestliže napříkald pro ČR je certifikován určitý typ etikety a láhve, a vy máte v ruce jinou, nemusí jít nutně o padělek, ale o originální olej určený pro jiný trh, který se do ČR dostal jinou než přímou distribuční cestou.
 
přímá cesta originálního oleje: VÝROBCE → AUTORIZOVANÝ DISTRIBUTOR ČR → CERTIFIKOVANÝ PRODEJCE → VY

 

nepřímá cesta originálního oleje: VÝROBCE → AUTORIZOVANÝ DISTRIBUTOR CIZINA → CERTIFIKOVANÝ PRODEJCE CIZINA → PŘEPRODEJ DO ČR → VY

 

2) Certifikát původu

Ptejte se na certifikaci původu oleje.

 

Pokud chcete mít jistotu přímé cesty originálního oleje, hledejte prodejce, který má od autorizovaného distributora vystavený certifikát. (My ve Voton.cz autodíly jsme aktuálně prošli certifikací Castrolu).
 

3) Podezřelá cena?

Levný neznamená pančovaný. I u prémiových značek.

Jak jsme již na našem webu psali, ceny dílů i olejů se mohou výrazně lišit díky zvolené strategii tvorby cen prodejce. (Přečíst si o tom více můžete zde v článku Jak funguje byznys s autodíly? Odlišné ceny vznikají u prodejce i v distribučním řetězci)

Vzhledem k rozdílům marží prodejců se mohou ceny i u kvalitních olejů jako Castrol, Shell lišit o stovky korun. A přitom jde o ten samý olej, od toho samého autorizovaného distributora v ČR.


 

4) Neznámá značka

U neznámých značek se ptejte na výrobce oleje.

Pokud jdete cestou levného oleje, který měníte často, jsou možnosti, jak se nebát využít i méně známých značek. Na trhu je mnoho firem, které si něchávají stáčet kvalitní oleje do vlastních brandových řad. 

 

5) Jistota

Kromě certifikace je jediná možnost rozpoznání originálu a padělku - chemický rozbor.

Když jsme se ptali zástupců Shellu a Castrolu, jak tedy poznat, zda to, co máme v ruce, je skutečně jejich výrobek, a co ne, odpověděli, že v podstatě existují dvě možnosti:

  • Kontaktovat je s dotazem, zda číslo šarže, které je vyražené na lahvi, je pravdivé. Znamená to, že jsou schopni podle tohoto čísla sdělit informaci, na které výrobní lince, kdy a kde láhev byla vyrobena. Nic víc, nic míň.
  • Skutečnou jistotu můžete mít až tehdy, pokud necháte olej otestovat. žádost o rozbor je zpoplatněná v řádu stovek až tisíce korun. Výsledkem je jistota, že olej, který jste poslali na rozbor, je skutečně pravý. Opět nic víc, nic míň.


 

Závěr? Nakupovat tam, kde prodejci věříte

Zdá se, že jediná možnost, jak minimalizovat podezření na padělky, je nakupovat u toho prodejce, kterému věříte.

Autor článku
Voton.cz autodíly
Voton.cz je český obchod s autodíly. Obsah webu Voton.cz vychází ze zkušeností automechaniků a zákazníků e-shopu a ze znalostí expertů a odborných prodejců autodílů. Nepřesnosti nebo dotazy směřujte na info@voton.cz.

Poznejte obchod s autodíly Voton.cz

Voton.cz je český e-shop s autodíly. Na těchto stránkách získáte potřebné znalosti pro správný výběr autodílů a pro péči o své vozy. Voton.cz poskytuje co nejvíce informací pro bezpečné nakupování a výběr správných autodílů, abyste mohli učinit ta nejlepší rozhodnutí pro vaše vozidlo.

E-shop lze použít také jako katalog náhradních dílů pro výběr podle vozu nebo podle VIN. Získejte přehled o širokém sortimentu levných náhradních dílů na auta všech značek - filtry, brzdy, motorové oleje, díly motoru, pružiny, tlumiče, karosářské díly, výfuky, čidla, řídicí jednotky, díly převodovek, spojky, řemeny, kladky, rozvody, alternátory, autobaterie a další.

Objednané náhradní díly na auta můžete vyzvednout v prodejně v Českých Budějovicích, na výdejních místech v Písku, Jindřichově Hradci, Táboře, Českém Krumlově a Strakonicích, nebo si nechte doručit dopravcem kamkoliv v České republice.