Jak se zbavit kuny v autě

30. 05. 2022
|
Voton.cz autodíly
|

Kuna je malá šelma s šedohnědou hedvábnou srstí, typickou bílou náprsenkou a huňatým ocasem. Štíhlé a dlouhé tělo má vybavené silnými nohami, které jsou však vůči tělu poměrně krátké. Má drobnou hlavu a velmi výrazné černé oči. Toto zvíře budete pravděpodobně považovat za krásné, ale pouze do doby, než se vám nastěhuje do vaší blízkosti.
 

Více škody než užitku

V posledních letech si kuna oblíbila lidská obydlí, má ráda prostory půd, stodol, chat a chalup, garáží, jakýchkoli střech a půdních vestaveb a dokonce i těsná zákoutí u motoru aut. Výhody z její návštěvy jsou malé. Vzhledem k tomu, že se mimo jiné živí drobnými hlodavci a malými savci, dokáže vás zakrátko zbavit problémů s přítomností myší. Zároveň si však libuje na vejcích a drůbeži, takže vás může připravit o všechny slepice, případně i hůř zajištěné králíky a podobně.  Pokud je hospodářství bez zvířat, spokojí se i s ovocem a zeleninou, mršinami z ulice nebo odpadky.
 

Silná vazba k hnízdu

Nastěhovaného nájemníka se lze ale jen obtížně zbavit. Proč? Kuna je teritoriální zvíře, které má rádo bezpečí, teplo a možnost někde v klidu odchovat své mladé. Kuna dospívá ve druhém až třetím roce života. K páření dochází v červenci a srpnu a díky utajené březosti, při které se zárodek v těle po určitou dobu vůbec nevyvíjí, rodí kolem 2 až 6 mláďat v březnu nebo dubnu. Březost tedy trvá asi 8 až 9 měsíců. Z toho důvodu se snaží na vyhlédnutém místě zůstávat a především péče o mláďata, které jsou na matčině mléce závislá až 8 týdnů, je příčinou, proč se jí dá těžko zbavit.
 

Proč se kuny zbavovat?

Kromě toho, že vám kuna vynese drůbež, škodí i jinak. Vzhledem ke své mrštnosti a obratnosti a především díky velké odvaze a lstivosti se dokáže dostat až nejtěsnější blízkosti lidí. Protáhne se i neuvěřitelně malou skulinkou a v místě, které si vyhlédne, umí udělat velký nepořádek. Zvlášť velké škody umí napáchat na izolaci střech, na půdách, kde schraňuje potravu a také v autech, kde s oblibou překusuje kabely.
 

Aktivita kun

Vzhledem k tomu, že její aktivní život začíná až v noci, dokáže být při svých činnostech nebo při zábavě (je značně hravá a nenechavá, když objeví nějaký předmět, který se jí líbí) neskutečně hlučná. Vzhledem ke svému teritoriálnímu způsobu života, znečisťuje hojně své okolí trusem, který je zdrojem zápachu a nepřímo i nositelem různých onemocněni. Trus navíc umisťuje celkem promyšleně na místa jako je rohožka před vchodem, ozdobné kameny a jiné prvky na zahradě a podobně cílená místa.
 

Babské rady, jak se zbavit kuny v autě

Kromě pastí a přípravků je možné vyzkoušet i nějaké domácí triky k vyhnání kun. Nebo je kombinovat. Ne každá má zaručený výsledek, každému funguje něco jiného. Co je však zřejmě shodné, že na kuny působí výrazné pachy, proto se hodí:

 1. silný parfém – lze klidně obětovat nepoužívaný flakon, nalít jej do plastové lahve a trochu zředit s vodou, do víčka udělat dírku a tím vystříkat celou půdu nebo stodolu, vůně po čase vyprchá
 2. síra
 3. naftalin – ten se hodí i do auta
 4. různé vůně do auta
 5. voda se čpavkem

Spoustu kun odradí přítomnost jiného zvířete:

 • kočka - pokud se vám ale v domě usadí kun víc, nebo se té jedné povede vyvést mláďata, tak naopak dokáží kočku vyhnat
 • pes - má omezené pole působnosti tím, že nemůže kuny prohánět po střechách, proto si kuny pouze „upraví“ místa, kam nechodit a psa se nebojí
 • psí chlupy - na půdě mohou zabrat, ale je třeba je často obměňovat
 • chlupy dravé zvěře – ano, fungují, ale pravděpodobně málokdo má možnost je získat
 • trus kočkovité šelmy – často se mluví o trusu tygrů; upřímně řečeno, v našich končinách poněkud nedostupný prostředek

Co lidé?

 • lidské vlasy – rozmístění lidských vlasů (ostříhaných před mytím) nebo kontakt s lidským pachem kuny rády nemají, ale aby je to vyhnalo, to asi stačit nebude, přece jen si zvolily hnízdění v lidském obydlí nebo jeho blízkosti
 • hlasité zvuky – kuny jsou velmi přizpůsobivé a chytré, na vše nové a divné si rychle zvyknou

 

Jak kunu vyhnat, když babské rady nepomáhají?

Kuna je šelma chráněná zákonem, a to s výjimkou období od 1. listopadu do konce února, kdy ji může odstřelit oprávněná osoba. Proto je běžně jediná možnost, jak se jí zbavit, její vyhnání. Na trhu existuje celkem dost prostředků, které kuně umí znepříjemnit život a donutit ji změnit působnost.

Jsou to například pachové odpuzovače ve formě tyčinek, destiček, sprejů a postřiků. Ty jsou vhodné především pro ochranu vozidel. Kuna se ráda stěhuje do prostoru kolem motoru. Důvodem je vyhledávání zdroje tepla a také to, že má potřebu kousat vše, co jí „voní“, jako jsou kabely elektroinstalace, gumová těsnění, hadičky, manžety a podobně. Do těchto prostorů ráda nosí i zbytky potravy. Výsledkem je obvykle drahá oprava a velký nepříjemný úklid. Spreje a postřiky lze aplikovat přímo pod kapotu a tuto „pachovou stopu“ pravidelně obnovovat, aby kunu odradila natrvalo.

 

Plašička kun

Mezi elektronickými odpuzovači kun je asi nejlepší ultrazvuk. Ten je nepříjemný pouze vyháněné šelmě, nikoli lidem, kteří tyto pulzy neuslyší. Je vhodný k ochraně objektu, vozidla i pro venkovní využití. Jeho účinnost však omezují zdi nebo izolace, proto by měl být používán v opravdové blízkosti výskytu těchto zvířat.

Toto je plašička HERTH+BUSS ELPARTS. Velmi dobré parametry se ale odrážejí v ceně - seženete ji za více než 1300 Kč. 
Pokud si nepotrpíte na extra kvalitu a jdete spíše po ceně, můžete sáhnout po značce Compass. Vyrábí doplňky do aut a plašička kun je samozřejmou součástí sortimentu. Pořídíte ji do 400 Kč. 
Použití je poměrně jednoduché - upevníte ji na vhodné místo v motorovém prostoru a zapojíte přívodní kabely podle návodu. Lepší je ale zapojit přes samostatný vypínač, aby bylo možné přístroj vypnout v okamžiku, kdy ve voze přepravujete domácí zvíře, pro které by mohl být vysoký tón také nepříjemný.  

Pasti

Odpuzovače však nemusí působit, pokud má kuna zrovna mláďata. V takovém případě její vůle zůstat na místě vzroste a minimálně tři měsíce do jejich osamostatnění ji bude opravdu těžké vyhnat. Může ale pomoci bezbolestný odchyt pomocí sklopné pasti. Ideální je past se dvěma vchody, která na plachou kunu bude působit jako tunel, ze kterého nebude mít strach. Jako návnada se používá nejčastěji syrové vajíčko, maso, ryba nebo i ovoce. Kuna se ovšem pasti vyhne, pokud bude cítit po lidském pachu, instalaci je tak vhodné provádět v rukavicích.

Chycená kuna se pak musí odvést daleko od obydlí a vypustit. Kuny na člověka neútočí, to je mýtus, mohou se však bránit, pokud se cítí být vyloženě ohroženy. Kousnutí tak hrozí v podstatě jen při nevhodném odchytu či uchopení.
 

Odpuzovače a spreje

Nejlevnější metodou odpuzování kun jsou různé spreje a smrduté odpuzovače. Vybírat je z čeho, ceny se pohybují od cca 150 Kč do 300 Kč. Na nabídku se můžete podívat tady.  

Autor článku
Voton.cz autodíly
Voton.cz je český obchod s autodíly. Obsah webu Voton.cz vychází ze zkušeností automechaniků a zákazníků e-shopu a ze znalostí expertů a odborných prodejců autodílů. Nepřesnosti nebo dotazy směřujte na info@voton.cz.

Poznejte obchod s autodíly Voton.cz

Voton.cz je český e-shop s autodíly. Na těchto stránkách získáte potřebné znalosti pro správný výběr autodílů a pro péči o své vozy. Voton.cz poskytuje co nejvíce informací pro bezpečné nakupování a výběr správných autodílů, abyste mohli učinit ta nejlepší rozhodnutí pro vaše vozidlo.

E-shop lze použít také jako katalog náhradních dílů pro výběr podle vozu nebo podle VIN. Získejte přehled o širokém sortimentu levných náhradních dílů na auta všech značek - filtry, brzdy, motorové oleje, díly motoru, pružiny, tlumiče, karosářské díly, výfuky, čidla, řídicí jednotky, díly převodovek, spojky, řemeny, kladky, rozvody, alternátory, autobaterie a další.

Objednané náhradní díly na auta můžete vyzvednout v prodejně v Českých Budějovicích, na výdejních místech v Písku, Jindřichově Hradci, Táboře, Českém Krumlově a Strakonicích, nebo si nechte doručit dopravcem kamkoliv v České republice.