Hlavní stránka Blog Opravujeme auto Kdy měnit palivový filtr?

Kdy měnit palivový filtr?

20. 11. 2020
|
Voton.cz autodíly
|

Palivový filtr je nedílnou součástí aut s motory s vnitřním spalováním, neboť je chrání před tím, aby se do nich dostaly nečistoty a pevné částice z palivové nádrže, které by mohly způsobit jejich poškození. V dnešní době jde dokonce o naprostou nezbytnost, neboť žádné standardně prodávané palivo není tak křišťálově čisté, aby v sobě neobsahovalo pevnější částice. 

Už z logiky věci ale vyplývá, že aby mohl palivový filtr skutečně plnit svou roli, pro níž je konstruován, tak nesmí být nikterak zanesený či poškozený. Pokud by totiž zanesený byl, tak by autu spíše škodil, než prospíval. Jestliže se tedy objeví na vašem vozu některý z typických příznaků zaneseného filtru, jež popisujeme níže, tak neváhejte a okamžitě sáhněte po jeho výměně. Jen tak budete mít zaručeno, že motor vašeho vozu bude chráněn před palivovými usazeninami. 

 

Jak poznat ucpaný palivový filtr? 

Zatímco u některých modelů aut můžete palivový filtr zkontrolovat vizuálně, tak u většiny z nich budete odkázání na jiné způsoby, jak poznat ucpaný filtr. Prvním způsobem je poslechnutí si motoru – pokud bude mít motor nepravidelný chod, tak na vině může být i ucpaný filtr. Dokonce je to vysoce pravděpodobné. Dále můžete ucpaný filtr poznat podle toho, že auto přestane táhnout do kopce, případně může motor vypovídat službu v situacích, kdy prudce zrychlíte. 

Jednoduše řečeno, špínou a pevnými částicemi zanesený palivový filtr se začne okamžitě projevovat na funkčnosti motoru. A to třeba i tím, že se vám motor nepodaří hned napoprvé nastartovat. Pakliže tedy máte problémy se startováním, nehledejte příčiny pouze ve slabé autobaterii, na vině totiž může být právě i palivový filtr. Naštěstí výměna palivového filtru není nikterak nákladnou záležitostí, není problémem se vejít do tisíce korun. 

Při výběru palivového filtru je nezbytné vyhledat správný náhradní díl podle značky vozidla, modelu a motorizace.

 

Co může hrozit, proč je potřeba ho vyměnit? 

Když je palivový filtr ucpaný, tak v krajním případě může hrozit, že se nebude palivo vůbec dostávat do motoru, což v lepším případě způsobí to, že se vůz zastaví a nebude schopen krátkodobě pokračovat v jízdě, v tom horším to pak může vést až k poničení motoru. Zkrátka zaneseným palivovým filtrem proudí méně paliva, než by bylo pro fungování motoru potřeba. A to má za následek hned dva problémy: 

 

1.) Obrovské navýšení spotřeby 

Jedním z hlavních důvodů, proč vyměnit palivový filtr a taky jak poznat, že je filtr ucpaný, je skokový nárůst spotřeby. Nebavíme se tu přitom o žádném drobném nárůstu, spotřeba paliva u auta se zaneseným palivovým filtrem může klidně vzrůst i dvojnásobně. Výměna palivového filtru se tím pádem finančně dosti vyplatí, neboť vám ušetří spoustu peněz za palivo. 

 

2.) Znatelný pokles výkonu motoru 

O sníženém tahu při výjezdu do kopce už tu byla řeč, nicméně pokles výkonu motoru způsobený ucpaným palivovým filtrem se projevuje i na rovinkách. Nejcitelnější je každopádně ztráta výkonu v důsledku proudění méně paliva do motoru patrná při zrychlování - zrychlení z 0 na 100 km/h vám zabere o několik vteřin více než normálně. Výměnou palivového filtru tak autu navrátíte ztracený výkon a maximalizujete svůj prožitek z jízdy. 

 

Kdy měnit, i když se neprojevuje jako zanesený? 

Samozřejmě není ideální čekat na to, až se začnou projevovat výše zmíněné příznaky ucpaného palivového filtru, ale je lepší jim předcházet. Prevence v tomto případě spočívá v častějším měnění palivového filtru, aby se nestihl ucpat. 

Konkrétně u benzínových automobilů vyměňte palivový filtr přibližně každých 150 tisíc kilometrů (což odpovídá cca 5 rokům), a to aniž by se projevoval jako zanesený. U naftových motorů je tento interval ještě o poznání kratší, tam je doporučováno palivový filtr měnit po 60 tisících najetých km, tj. po přibližně 2 letech

Autor článku
Voton.cz autodíly
Voton.cz je český obchod s autodíly. Obsah webu Voton.cz vychází ze zkušeností automechaniků a zákazníků e-shopu a ze znalostí expertů a odborných prodejců autodílů. Nepřesnosti nebo dotazy směřujte na info@voton.cz.

Poznejte obchod s autodíly Voton.cz

Voton.cz je český e-shop s autodíly. Na těchto stránkách získáte potřebné znalosti pro správný výběr autodílů a pro péči o své vozy. Voton.cz poskytuje co nejvíce informací pro bezpečné nakupování a výběr správných autodílů, abyste mohli učinit ta nejlepší rozhodnutí pro vaše vozidlo.

E-shop lze použít také jako katalog náhradních dílů pro výběr podle vozu nebo podle VIN. Získejte přehled o širokém sortimentu levných náhradních dílů na auta všech značek - filtry, brzdy, motorové oleje, díly motoru, pružiny, tlumiče, karosářské díly, výfuky, čidla, řídicí jednotky, díly převodovek, spojky, řemeny, kladky, rozvody, alternátory, autobaterie a další.

Objednané náhradní díly na auta můžete vyzvednout v prodejně v Českých Budějovicích, na výdejních místech v Písku, Jindřichově Hradci, Táboře, Českém Krumlově a Strakonicích, nebo si nechte doručit dopravcem kamkoliv v České republice.