Hlavní stránka Blog Opravujeme auto Kontrolky v autě - ➿ co znamenají❓ Přehled 24 nejběžnějších kontrolek ve vozidle

Kontrolky v autě - ➿ co znamenají❓ Přehled 24 nejběžnějších kontrolek ve vozidle

08. 06. 2022
|
Voton.cz autodíly
|
Doba čtení: 12 minut


Kontrolky na palubní desce informují řidiče o aktuálním stavu vozidla. Jakmile se objeví problém, který zachytí některé z čidel vozu, kontrolka se rozsvítí. Kontrolky znázorňují problémy jednoduchými obrázky, aby byly platné a pochopitelné na mezinárodní úrovni, bez nutnosti znát jazyk výrobce auta. Kontrolky na palubní desce jsou jedním z hlavních zdrojů informací o závadách automobilu a pomáhají tak diagnostikovat závadu nebo poškození vozidla a zjistit, co auto potřebuje.

Barva rozsvícené kontrolky indikuje závažnost problému. Zelená kontrolka znamená "vše v pořádku", oranžová kontrolka znamená "pozor", červená kontrolka znamená "zastavte".
 

Zelená kontrolka - můžete jet

Rozsvíti-li se jakákoliv kontrolka zeleně, nic se neděje - zelená barva má pouze informativní charakter. Kontrolka se rozsvicuje jen proto, aby indikovala nějakou provozní informaci. Lze bez problému pokračovat v jízdě. Příkladem je informace o tom, jestli máte zapnuty obrysová nebo potkávací světla.


Oranžová kontrolka - zpozorněte, něco se s autem děje

Oranžová barva upozorňuje na nějakou nesrovnalost, která ale neznačí závažný problém. Rozsvíti-li se oranžová kontrolka v autě, měli byste zpozornět. Nemusíte hned zastavovat, ale určitě se problému věnujte před další jízdou. Většinou se vám vozidlo snaží naznačit, že bude potřeba dolít provozní kapaliny nebo provést údržbu. Příkladem je nízká hladina směsi v nádobce ostřikovačů, oleje nebo paliva, dále třeba menší tlak v pneumatikách nebo velké opotřebení brzdových destiček. Oranžová kontrolka svítí také u žhavení před startem. Kdy je oranžová problém, se dočtete v popisu jednotlivých kontrolek níže.
 

Červená kontrolka - závažný problém, zastavte

Červená barva pak většinou velí nepokračovat v jízdě, zastavit a vypnout motor. Ve většině případů jde o kritický problém, který vyžaduje rychlé odstavení vozu a vyřešení závady. Může jít o problém s dobíjením, chlazením, mazáním motoru,ale také s kritickým úbytkem brzdové kapaliny. Kde konkrétně problém je, prozradí samotná ikonka kontrolky (nejčastější popisujeme dále). Červená kontrolka se vám rozsvítí také tehdy, když máte zataženou parkovací brzdu, nebo když se rozjíždíte bez připoutání bezpečnostním pásem. 

 

PŘEHLED NEJBĚŽNĚJŠÍ SIGNALIZACE ZÁVAD KONTROLKAMI VE VOZIDLE

RUČNÍ BRZDA 

CO ZNAMENÁ?

Když svítí - jedná se o zataženou ruční brzdu, nebo její nedostatečné uvolnění.

Když bliká - upozorňuje na nízkou hladinu brzdové kapaliny.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

Když svítí – ANO

Když bliká – NE
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Když svítí – je nutné ruční brzdu uvolnit. Kontrolka přestane svítit a lze pokračovat v jízdě.

Když bliká – zastavte co nejdříve vozidlo. Je nezbytné zkontrolovat hladinu brzdové kapaliny. Pokud je hladina pod ryskou „min“, kapalinu dolejte. Pokud ji s sebou nemáte, musíte ji zajistit, auto nechte odstavené.

POZOR! Pokud zároveň svítí i oranžová kontrolka ABS (protiblokovací systém), nemůžete situaci sami vyřešit a rozhodně musíte navštívit autoservis.

 

 

BRZDY – KONTROLKA HLADINA BRZDOVÉ KAPALINY 

CO ZNAMENÁ?

U některých modelů situaci s nízkou hladinou brzdové kapaliny hlásí tato kontrolka s vykřičníkem.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

NE
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Zastavte co nejdříve vozidlo. Je nezbytné zkontrolovat hladinu brzdové kapaliny. Pokud je hladina pod ryskou „min“, kapalinu dolejte. Pokud ji s sebou nemáte, musíte ji zajistit, auto nechte odstavené.

POZOR! Pokud zároveň svítí i oranžová kontrolka ABS (protiblokovací systém), nemůžete situaci sami vyřešit a rozhodně musíte navštívit autoservis.

 

BRZDOVÉ OBLOŽENÍ 

CO ZNAMENÁ?

Senzor opotřebení brzdového obložení.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Oranžová barva kontrolky upozorňuje, že senzor zachytil sníženou vrstvu tloušťky brzdových destiček. Tloušťka by měla být ale zatím dostačující pro bezpečnou jízdu. Rozhodně ale v dohledné době naplánujte návštěvu autoservisu, kde bude provedena výměna brzdového obložení. 

Kde koupit brzdové destičky? Začněte výběrem modelu auta.


 

KONTROLKA CHLADICÍ KAPALINY - PROBLÉM S CHLAZENÍM 

CO ZNAMENÁ?

Kontrolka značí přehřátí, nedostatek chladicí kapaliny. V některých případech se může jednat o vadnou pojistku ventilátoru chlazení.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

NE
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Po rozsvícení kontrolky co nejdříve zastavte, vypněte motor a nechejte ho vychladnout. Motor musí být vychladlý, aby vychladla i kapalina. Jinak vám hrozí popáleniny.

Poté zkontrolujte hladinu chladicí kapaliny. Jedná se o kulatou nádobku v prostoru motoru. Obvykle obsahuje barevnou tekutinu. Pokud její hladina nedosahuje k rysce minimum, je nutné ji dolít, pokud ji nemáte po ruce, můžete pouze na dojezd použít obyčejnou (ideálně destilovanou) vodu. Pokud je kapaliny nad touto ryskou, je její množství v pořádku a jedná se o jiný problém.

Například je to poškozená pojistka ventilátoru chlazení. V takovém případě se dá opatrně pokračovat v jízdě s tím, že nemusí fungovat ventilátor chlazení. To se stane nepříjemným, pokud pojedete v koloně. Často (zvlášť u starších aut) pomáhá zapnout klimatizaci. Proč? Protože má vlastní ventilátor umístěný před chladičem, a tak zároveň ochlazuje i jej.  

Navštivte co nejdříve autoservis.

 

KONTROLKA OLEJE - PROBLÉM S MAZÁNÍM 

CO ZNAMENÁ?

Tato kontrolka patří mezi nejdůležitější a indikuje nedostatečný tlak motorového oleje pro bezpečnou funkci motoru.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

NE
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Pokud se kontrolka rozsvítí za jízdy, povolte plyn, sešlápněte spojku, nechejte otáčky spadnout na volnoběh, a co nejrychleji zastavte. Motor vypněte. Nedostatek oleje může fatálně poškodit motor. Vyčkejte, až olej steče zpět do olejové vany a změřte jeho množství.

Pokud je hladina v normálu, nelze pokračovat v jízdě dál. Problém bude složitější, pravděpodobně selhalo olejové čerpadlo nebo je v ložiskách klikové hřídele už velká vůle a olej tudy uniká.

Pokud je oleje velmi málo, může to být příčina svítící kontrolky a problém pravděpodobně dolitím potřebného množství oleje vyřešíte.

 

NÍZKÁ HLADINA MOTOROVÉHO OLEJE 

CO ZNAMENÁ?

Oranžový symbol olejničky je varování před nízkou hladinou motorového oleje.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Systém mazání zatím pracuje normálně. Jde o varování. Je dobré zastavit u nejbližší čerpací stanice, nechat auto krátce v klidu, aby olej stekl a ustálil se. Po přeměření hladiny oleje, jej v případě potřeby dolejte. Svítící kontrolka by po dalším nastartování měla zhasnout.
Doporučujeme vozit v kufru s sebou litrové balení motorového oleje, který ve voze používáte, právě pro tyto případy. Pokud výměnu oleje provedl autoservis, zkontrolujte štítek - použitá náplň by měla být zaznamenána. 

 

PROBLÉM S DOBÍJENÍM 

CO ZNAMENÁ?

Došlo k problému s dobíjením autobaterie. Pokud ukazatel svítí, alternátor nevyrábí proud.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

Pokud svítí samostatně, tak ANO, na dojezd. Při jízdě vypněte všechnu nepotřebnou elektroniku (např. rádio, nabíjení telefonu, klimatizaci apod.). Vozidlo i tak k provozu nutně potřebuje elektriku, dojezd naplánujte na nezbytně krátkou trasu. Po vybití baterie již vozidlo nepojede. 

Pokud zároveň svítí i jiná červená kontrolka (kontrolka chladicí kapaliny), tak NE. 

 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Pokud svítí samostatně, není nezbytně nutné zastavit hned, ale měli byste tak učinit co nejdřív, ideálně u prvního autoservisu, kde autobaterii přeměří, dobijí nebo vymění.

Pokud s alternátorem selhala i vodní pumpa, dojezd není možný.

Více v článku: 

Jak vybrat autobaterii? Jaké parametry ohlídat při výběru?

Auto nestartuje – autobaterie nemusí být špatná, ale věnujte se jí jako první


 

 

ŽHAVENÍ 

CO ZNAMENÁ?

Kontrolka svítí před nastartováním motoru, znamená, že se nažhavují svíčky. Pokud nesvítí vůbec nebo naopak svítí i po nastartování, jedná se o závadu. Blikání během jízdy hlásí závadu vznětového motoru.


LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Pokud kontrolka svítí i po startu, lze dojet, ale jízdu směřujte do autoservisu.

Blikající kontrolka žhavení znamená závady vznětového motoru, mohou snižovat výkon.


 

POSILOVAČ ŘÍZENÍ 

CO ZNAMENÁ?

Vzniklý problém s posilovačem řízení.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Někdy se jedná o závadu v elektronice. Pokud je ve voze elektronický posilovač, je možné zastavit, vypnout motor a zase jej zapnout.

Pokud problém přetrvá nebo v autě elektronický posilovač není, je nutná návštěva autoservisu. Vůz pojede, ale manipulace s volantem bude těžší. Během jízdy rovněž vnímejte zvuky vozu. Pokud uslyšíte zvláštní bzučivé zvuky od předních kol, bude v systému pravděpodobně málo kapaliny. Problém vyřeší v autoservisu.

 

TLAK V PNEUMATIKÁCH 

CO ZNAMENÁ?

Upozornění na nízký tlak v některé pneumatice.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Kontrolka se rozsvítí při poklesu tlaku o více než 25 % v jedné z pneumatik. Některé vozy navíc udávají konkrétní hodnoty pro každé kolo. Tento symbol se také velmi často objevuje v zimě, kdy kvůli nižším teplotám vzduchu, a to především v noci, klesá tlak v pneumatikách.

Zastavte na nejbližší čerpací stanici, kde vzduch v kole dohustíte.

 

AIRBAG 

CO ZNAMENÁ?

Ukazuje problém s airbagem.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Kontrolka nemá vliv na jízdu jako takovou, ale na bezpečnost pasažérů. Problém by měl být rychle řešen.

Symbol může také hlásit, že ve voze některý airbag chybí - například po nehodě, kdy vystřelil a nebyl nahrazen novým. Tato kontrolka obvykle po nastartování zhasíná samostatně.

 

FILTR PEVNÝCH ČÁSTIC 

CO ZNAMENÁ?

Kontrolka lze nalézt u novějších vozů se vznětovými motory. Svítí, když je filtr pevných částic zanesený sazemi a řídicí jednotka je nemůže vypálit.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Výrobci sami v návodech na obsluhu doporučují následující řešení: vyjet mimo obydlené území, jet plynule alespoň 15 minut, nebo dokud kontrolka nezhasne, a to na čtvrtý nebo pátý rychlostní stupeň při rychlosti cca 60 km/h a otáčkách 1800 – 2500. Pokud i tak kontrolka nezhasne, je filtr pevných částic zanesen sazemi natolik, že již nebude možné spustit čištění (regeneraci). Je třeba jej vyměnit.

 

SYSTÉM ŘÍZENÍ EMISÍ 

CO ZNAMENÁ?

Kontrolka znázorňuje schéma motoru. Rozsvítí se, pokud je v systému řízení motoru závada, která ovlivňuje složení emisí.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

S oranžovou kontrolkou motoru lze pokračovat v jízdě, ale u naftových motorů zvyšte pozornost kvůli filtru pevných částic.

Odborníci kontrolku označují MIL (Malfunction Information Lamp) nebo kontrolka diagnostiky.

Zastavte, vypněte motor a znovu nastartujte. Může se stát, že se kontrolka zhasne a po čtyřiceti startech zmizí zápis z chybové paměti v řídicí jednotce. Pokud svítí dál, byl zaznamenán výpadek některého ze senzorů či nesprávná odezva určitého akčního členu. I tak může motor pracovat normálně. Bylo pravidlem, že byť za cenu vyšší spotřeby, nižšího výkonu a většího mechanického opotřebení, šlo s touto kontrolkou jezdit i celkem dlouhý čas. U naftových motorů s filtry pevných částic (některé od roku 2001, všechny od roku 2010) to však neplatí. Při svítící kontrolce MIL jsou u některých značek zablokovány aktivní regenerace a filtr tak nemůže vypalovat saze, čímž se ucpe.

 

SYSTÉM ABS 

CO ZNAMENÁ?

Upozornění na nefunkční či závadný protiblokovací systém brzd ABS (Anti-lock Brake System).
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO, na dojezd.
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

S rozsvícenou kontrolkou lze dojet k nejbližšímu autoservisu, a to se zvýšenou opatrností. Je nutná oprava.

 

OSTŘIKOVAČE 

CO ZNAMENÁ?

Obrázek se rozsvítí tehdy, když se objem kapaliny ostřikovačů dostane pod čidlo senzoru.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Problém se snadno vyřeší po dolití kapaliny do ostřikovačů. V letních měsících používejte letní směs (lépe čistí sklo od nečistot a hmyzu), v zimě zimní směs (nezamrzá a pomáhá udržet lepší viditelnost). Kontrolka na jízdu nemá vliv, lze plnohodnotně řídit vozidlo, i když stále svítí. 

SYSTÉM ESP


 

CO ZNAMENÁ?

Svítící kontrolka symbolizuje nefunkčnost stability, přesněji řečeno elektronického stabilizačního systému (ESP).
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

S vozidlem lze pokračovat v jízdě, řidič ale nesmí na tuto funkci spoléhat. Pokud je naopak kontrolka zhasnutá, stabilizační systém podvozku funguje právě tak, jak má. Systém pomáhá stabilizovat automobil pomocí přibrzdění některého z kol a omezením výkonu motoru.

 

ŽÁROVKY 

CO ZNAMENÁ?

Během jízdy může dojít ke zhasnutí některé ze žárovek, což značí tento symbol. Často bývá znázorněn spolu s obrysem celého vozu a přesně tak identifikuje místo závady.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Žárovku je třeba co nejdříve vyměnit. Z důvodu bezpečnosti provozu a také z důvodu vyvarování se možné pokuty při silniční kontrole.

Z kompletního sortimentu žárovek můžete vybírat i podle konkrétního vozidla zde:  Škoda        Volkswagen        BMW       Opel         Ford       Audi      Citroën      Fiat      Honda     Hyundai     Mazda      Peugeot       Renault      Mercedes        Toyota       Iveco

 

BEZPEČNOSTNÍ PÁSY


 

CO ZNAMENÁ?

Pokud si při jízdě nezapnete bezpečnostní pásy, rozsvítí se tato kontrolka. Spolu s ní často bývá slyšet i výstražný velmi nepříjemný tón, jehož smyslem je donutit cestující si pásy zapnout.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Kontrolka nemá vliv na jízdu, ale na její a tedy vaši bezpečnost. Připoutání se za pomocí bezpečnostních pásů během jízdy je povinné.

 

POTKÁVACÍ SVĚTLA


 

CO ZNAMENÁ?

Zapnutá potkávací světla.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Kontrolka neznačí žádný problém, ale ujišťuje řidiče, že má zapnutá světla, aniž by musel vystupovat z vozu a kontrolovat je. Osvětlení vozu během jízdy je povinné celoročně.

 

OBRYSOVÁ SVĚTLA 

CO ZNAMENÁ?

Zapnutá obrysová světla.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Kontrolka neznačí žádný problém, informuje řidiče o zapnutých obrysových světlech. Obrysová světla jsou celkem čtyři žárovky na vozidle. Vzadu červené a vpředu velmi slabé žluté. Svítí proto, aby bylo auto vidět.

Vozidlo musí při jízdě svítit vždy, tedy i při nesnížené viditelnosti. Tuto povinnost řidič splní zapnutím buď obrysových a potkávacích světel, nebo světel pro denní svícení.

 

DÁLKOVÁ SVĚTLA


 

CO ZNAMENÁ?

Zapnutá dálková světla.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Kontrolka neznačí žádný problém, informuje řidiče o zapnutých dálkových světlech. Na silnicích s nedostatkem osvětlení je možné přisvítit si na cestu dálkovými světly – ovšem za určitých podmínek.

Dálková světla nesmí být použita v případě, že: je vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, nebo že by světly mohl být oslněn řidič protijedoucího vozidla nebo vozidla jedoucího před vámi, popřípadě by světly mohl být oslněn jiný účastník silničního provozu, strojvedoucí vlaku nebo řidič plavidla.
 

MLHOVKY


 

CO ZNAMENÁ?

Zapnutá přídavná mlhová světla.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Kontrolka neznačí žádný problém, informuje řidiče o zapnutých mlhových světlech. Za mlhy, sněžení nebo hustého deště musí řidič vždy použít zadní mlhovky. Použití předních mlhovek, kterými nejsou vybavena všechna vozidla, povinné není. Pokud však řidič chce přední mlhovky použít, může tak učinit pouze za výše uvedeného nevlídného počasí.
 

PALIVO

CO ZNAMENÁ?

Kontrolka upozorňuje na nízké množství paliva v nádrži.
 

LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Podle spotřeby dojeďte k čerpací stanici. Po natankování paliva kontrolka zhasne.
 

ELEKTRONIKA MOTORU

 

CO ZNAMENÁ?

Varování před nesprávnou funkcí některé části motoru.


LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO, na dojezd.
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?

Je třeba se dostat na nejbližší autoservis a nechat si udělat diagnostiku, která chybu odhalí přesně. Nejčastěji souvisí s vadným brzdovým spínačem.
 

PŘEHŘÁTÁ PŘEVODOVKA DSG

CO ZNAMENÁ?

Varování před příliš vysokou teplotou spojky DSG převodovky.


LZE POKRAČOVAT V JÍZDĚ?

ANO, po ochlazení.
 

JAK VYŘEŠIT PROBLÉM?
Problém s přehřátím lamel spojky není fatální, může se stát například po opakovaném rozjíždění u dvojspojkových DSG. Vozidlo zastavte, nechte vychladnout. 

 


Autor textu: Voton.cz autodíly
Odborný garant: Ondřej Votava

Autor článku
Voton.cz autodíly
Voton.cz je český obchod s autodíly. Obsah webu Voton.cz vychází ze zkušeností automechaniků a zákazníků e-shopu a ze znalostí expertů a odborných prodejců autodílů. Nepřesnosti nebo dotazy směřujte na info@voton.cz.

Poznejte obchod s autodíly Voton.cz

Voton.cz je český e-shop s autodíly. Na těchto stránkách získáte potřebné znalosti pro správný výběr autodílů a pro péči o své vozy. Voton.cz poskytuje co nejvíce informací pro bezpečné nakupování a výběr správných autodílů, abyste mohli učinit ta nejlepší rozhodnutí pro vaše vozidlo.

E-shop lze použít také jako katalog náhradních dílů pro výběr podle vozu nebo podle VIN. Získejte přehled o širokém sortimentu levných náhradních dílů na auta všech značek - filtry, brzdy, motorové oleje, díly motoru, pružiny, tlumiče, karosářské díly, výfuky, čidla, řídicí jednotky, díly převodovek, spojky, řemeny, kladky, rozvody, alternátory, autobaterie a další.

Objednané náhradní díly na auta můžete vyzvednout v prodejně v Českých Budějovicích, na výdejních místech v Písku, Jindřichově Hradci, Táboře, Českém Krumlově a Strakonicích, nebo si nechte doručit dopravcem kamkoliv v České republice.