Hlavní stránka Blog Vybíráme a nakupujeme autodíly Ředíte ostřikovací směs vodou z kohoutku? Ničíte si čelní sklo

Ředíte ostřikovací směs vodou z kohoutku? Ničíte si čelní sklo

23. 11. 2022
|
Voton.cz autodíly
|
Čas čtení: 3 minuty

Debaty o tvrdé vodě vedeme u praček i myček běžně. Uvědomit si důsledky je ale třeba i při použití v doma ředěných nebo nastavovaných směsích do ostřikovačů. Riskujeme ucpání trysek ostřikovače i poškození čelního skla.
 

Tvrdost má vliv na schopnost odstraňovat nečistoty

To, jaká voda je pro výrobu ostřikovací směsi použita, je pro kvalitu výsledného výrobku důležité. Tvrdost vody totiž ovlivňuje, jak dobře bude odstraňovat nečistoty a nezanechávat po sobě mapy vodního kamene.

Když měříme tvrdost vody, zjišťujeme, kolik minerálů v sobě voda obsahuje (nejčastěji jde o vápník a hořčík). Pro praní a pro čištění je vhodné, aby voda byla co nejměkčí, tedy obsahovala co nejméně minerálů. 
 

Tvrdá voda ničí trysky i sklo

Tvrdá voda ve směsi do ostřikovačů může způsobit všelijaké nepříjemnosti. 
  • Minerály se usazují v čerpadle a hadičkách.
  • Usazeniny vodního kamene mohou ucpat částečně i plně trysky ostřikovačů. 
  • Miniaturní minerální kamínky působí erozivně na čelní skla.
Mechanické oděrky čelního skla s sebou nesou ještě druhotný problém. Mikroskopické škrábance zadržují mikroskopické kapičky vody, které po zaschnutí vytvoří povlak vodního kamene. V delším horizontu může docházet k zakalení čelního skla, přes které v důsledku bude hůře vidět (zejména při protisvětle).
 

Jak míchat směs do ostřikovačů doma?

Pokud si chcete míchat směs sami z koncentrátu, vždy je nutné použít vodu destilovanou. Pro představu: voda z vrtané studně na zahradě je voda tvrdá, většinou mezi 2,51-3,75 mmol/l. Voda z kohoutku je ve více než polovině ČR středně tvrdá až tvrdá [1], tzn. kolem 1,3 mmol/l. U nás v Českých Budějovicích máme štěstí na vodu téměř velmi měkkou – 0,88 mmol/l [2], ale stále je to málo.

Voda pro výrobu směsí do ostřikovačů by měla být velmi měkká, tedy s obsahem minerálů pod 0,7 mmol/l – proto je vhodné použít vodu destilovanou. Špičkové směsi, které lez zakoupit již hotové, mají tvrdost jen v setinách mmol/l.

Přehled směsí do ostřikovačů
 

Napsala: Michaela Votavová
Odborný garant: Ondřej Votava
Autor článku
Voton.cz autodíly
Voton.cz je český obchod s autodíly. Obsah webu Voton.cz vychází ze zkušeností automechaniků a zákazníků e-shopu a ze znalostí expertů a odborných prodejců autodílů. Nepřesnosti nebo dotazy směřujte na info@voton.cz.

Poznejte obchod s autodíly Voton.cz

Voton.cz je český e-shop s autodíly. Na těchto stránkách získáte potřebné znalosti pro správný výběr autodílů a pro péči o své vozy. Voton.cz poskytuje co nejvíce informací pro bezpečné nakupování a výběr správných autodílů, abyste mohli učinit ta nejlepší rozhodnutí pro vaše vozidlo.

E-shop lze použít také jako katalog náhradních dílů pro výběr podle vozu nebo podle VIN. Získejte přehled o širokém sortimentu levných náhradních dílů na auta všech značek - filtry, brzdy, motorové oleje, díly motoru, pružiny, tlumiče, karosářské díly, výfuky, čidla, řídicí jednotky, díly převodovek, spojky, řemeny, kladky, rozvody, alternátory, autobaterie a další.

Objednané náhradní díly na auta můžete vyzvednout v prodejně v Českých Budějovicích, na výdejních místech v Písku, Jindřichově Hradci, Táboře, Českém Krumlově a Strakonicích, nebo si nechte doručit dopravcem kamkoliv v České republice.