Hlavní stránka Blog Recyklace, ekologie a úřady Co musím mít v autě? Povinná výbava auta a lékárnička od 1.10.2018

Co musím mít v autě? Povinná výbava auta a lékárnička od 1.10.2018

07. 06. 2022
|
Voton.cz autodíly
|

Vyhláška ministerstva dopravy od roku 2018 tak nově upravuje, jak má vypadat povinná výbava vozu. Poměrně logicky tak legislativa reaguje na možnosti i omezení, která s sebou přinášejí nové generace automobilů. Na jednu stranu si nové vozy poradí například s defektem pneumatiky, na druhou stranu je výměna žárovky svépomocí u některých vozů pomalu nadlidský výkon vyžadující specializované postupy. Oprava za provozu na cestě je obtížná až nemožná. 

Povinné pro všechny:


Povinné pro některé (viz níže v článku):

 •   rezerva - náhradní kolo
 •   klíč na šrouby kola
 •   hever


Již není povinné:
 

 Hever, rezervu a klíč musí mít jen někdo

Výrazné odlehčení si mohou užívat vozidla, která jsou vybavena jednou z těchto variant:

 •    dojezdovými pneumatikami se senzorem tlaku,
 •    opravnou sadou pro opravu poškozené pneumatiky umožňující nouzové dojetí,
 •    k vozu je sjednána a zajištěna asistenční non-stop služba.


Z tohoto také vyplývá, že samotné run-flat pneumatiky nedostačují, bez fungující indikace změn tlaku v nich se na vozidlo vztahuje rozšířená povinná výbava včetně rezervy.   

 


 

Není povinné pro osobáky, ale může se hodit

Kromě povinné výbavy jsou pak věci, které se v autě rozhodně mohou hodit.

 • Hasicí přístroj - pro osobní vozy povinný není, ale rozhodně je to věc, která se v případě nouze může hodit. Povinný je pro vozy kategorie M2 a M3, tedy pro vícemístné dodávky (určených pro přepravu 8 a více pasažérů). 
 • Lano a tažné oko - Doporučujeme mít ve vozidle i kombinaci lana a tažného oka, zvláště je-li vozidlo náchylné k problémům například se startováním v zimě. 
 • Startovací kabely - Když ne sobě, můžete pomoci ostatním. Z vlastní zkušenosti (vozíme v některých firemních autech preventivně) víme, že občas se mohou fakt hodit.
 • Čelovka, kapesní svítilna
 • 1 l motorového oleje k doplnění
 • Formulář záznamu o dopravní nehodě a něco na psaní


A pro všechny platí svatá trojice

 gafa-zdrhna-védéčko

Lékárničce už platnost nevyprší

V říjnové vyhlášce Ministerstva dopravy z roku 2018 se také změnil obsah a platnost lékárniček. Nejlepší zprávou je bezpochyby zrušení expirace. Důležitější než označení datem výroby a expirace tak bude samotný obsah. I ten je v nové verzi jednodušší. 

Seznam obsahu lékárničky po 1.10.2018:

 •  3x Obvaz hotový s 1 polštářkem
 •  3x Obvaz hotový se 2 polštářky
 •  1x Cívka hladké náplasti
 •  1x Škrticí obinadlo pryžové
 •  1x Rukavice latexové
 •  1x Nůžky
 •  1x Isotermická fólie (min 200x140 cm)

Po 1.10.2018 už tedy v autolékárně nemusí být (ale může):

 •   Trojcípý šátek
 •   Náplast s polštářkem
 •   Plastová rouška

 


 

Rozdíl motolékárnička a autolékárnička

Zatímco lékárna pro motocyklisty obsahuje jen 4 položky, pro auta je rozšířena o další potřebnosti. Motolékárnička obsahuje:

 •   1x Obvaz hotový s 1 polštářkem     
 •   1x Obvaz hotový s 2 polštářky
 •   1x Obinadlo škrticí pryžové
 •   1x Rukavice pryžové (latexové)  

Častá je otázka, zda touto motolékárničkou musí být vybavena i elektrokola a mopedy? Podle webu ministersta je jednoznačná odpověď: nemusejí. Povinnost vozit s sebou povinně motolékárnu se na ně nevztahuje. 
 

Koupit sadu nebo sestavit svoji?

Jak ukazují testy provedené iDnes (k prohlédnutí zde), je kvalita jednotlivých položek v sadách proměnlivá. Ačkoliv odpovídají platné vyhlášce, trpí nejrůznějšími neduhy, jako jsou neostré nůžky (přestřižení pásu v případě krize může znamenat 10sekundové pižlání), rukavice mají "univerzální" velikost, což může znamenat, že nesedí vlastně vůbec nikomu, náplasti špatně lepí, obvazy jsou tak ošizené, že se trhají na cáry. A jak zmiňovaný test ukazuje, vůbec nezáleží na značce nebo ceně.
K tomu se přidává ještě další aspekt - povinná lékárnička je v krizi v podstatě nepoužitelná. Víme od zdravotnického personálu, že doporučují si lékárničku sestavit sami. 

Vyplatí se mít autolékárničky individuální - povinnou, a hlavně použitelnou.
Jak tedy na sestavení zdravotnické výbavy, která bude v případě nouze skutečně užitečná?

 

Povinné části - jak vybrat lépe a co přidat

3x Obvaz hotový s 1 polštářkem + 3x Obvaz hotový se 2 polštářky

Dle vyhlášky musí být široké minimálně 8 cm a mít savost 800 g/m2. Dobré je nakombinovat různé velikosti. Též je dobré koupit vzorek na zkoušku, rozbalit a ujistit se, že i při natažení drží obvaz tvar. 
Obvazy při krizové situaci budeme potřebovat pro zastavení menšího krvácení. Budeme tedy potřebovat, aby polštářek dobře kryl a aby obvaz držel tvar a netrhal se. Osvědčenou kvalitou by měly být například obvazy Hartmann z lékárny.

1x Cívka hladké náplasti

Podle záchranářů je to sice zbytečná součást, ale budiž. Hlavním účelem je držet obinadlo na místě. V krizi stačí obinadlo uvázat a založit, náplast potřeba není. Pokud ale předpokládáte, že ji využijete, kupte si takovou, aby opravdu držela. Opět je fakt vyzkoušet a najít si svou značku. 

1x Škrticí obinadlo pryžové

Obinadlo je asi nejdůležitější součást - použijeme ji tam, kde dochází k masivnímu tepennému krvání. Může skutečně zachránit život tam, kde je třeba bojovat o každou sekundu. Potřebná šířka je 5 cm.

1x Rukavice latexové

Univerzální rukavice pochybné kvality nahraďte velikostí, která Vám skutečně bude sedět. Zvláště, pokud máte delší nehdy (dámy), je třeba mít rukavice kvalitnější. Protržení rukavic je hazardem nikoliv pro zachraňovaného, ale pro vás jako zachránce. 
1 pár rukavic je málo. Je dobré počítat s tím, že se mohou protrhnout. Bylo by fajn mít vícero párů, pokud bude na místě více zachránců. 

1x Nůžky

Potřebujeme je nejen na rozstřižení oblečení, ale také na případné odstřižení bezpečnostních pásů. A v tom je ten problém - jak ukazují výše zmíněné testy, v univerzálních sadách autolékárniček občas bývají nůžky neostré nebo těžce rozevíratelné. Jako u ostatních položek, vyplatí se koupit nůžky samostatně, vyzkoušet a v případě potřeby investovat do jiných. Nejde o tak velkou finanční položku. Případně doplnit o řezač pásů.

1x Isotermická fólie (min 200x140 cm)

Do fólie zabalujeme zraněné v případě, že je zima nebo upadají do šoku nebo je chceme izolovat od prochladlé země, na které leží. 

Autor článku
Voton.cz autodíly
Voton.cz je český obchod s autodíly. Obsah webu Voton.cz vychází ze zkušeností automechaniků a zákazníků e-shopu a ze znalostí expertů a odborných prodejců autodílů. Nepřesnosti nebo dotazy směřujte na info@voton.cz.

Poznejte obchod s autodíly Voton.cz

Voton.cz je český e-shop s autodíly. Na těchto stránkách získáte potřebné znalosti pro správný výběr autodílů a pro péči o své vozy. Voton.cz poskytuje co nejvíce informací pro bezpečné nakupování a výběr správných autodílů, abyste mohli učinit ta nejlepší rozhodnutí pro vaše vozidlo.

E-shop lze použít také jako katalog náhradních dílů pro výběr podle vozu nebo podle VIN. Získejte přehled o širokém sortimentu levných náhradních dílů na auta všech značek - filtry, brzdy, motorové oleje, díly motoru, pružiny, tlumiče, karosářské díly, výfuky, čidla, řídicí jednotky, díly převodovek, spojky, řemeny, kladky, rozvody, alternátory, autobaterie a další.

Objednané náhradní díly na auta můžete vyzvednout v prodejně v Českých Budějovicích, na výdejních místech v Písku, Jindřichově Hradci, Táboře, Českém Krumlově a Strakonicích, nebo si nechte doručit dopravcem kamkoliv v České republice.