Hlavní stránka Blog Vybíráme a nakupujeme autodíly Homologované LED žárovky v hlavních světlometech? A co legislativa?

Homologované LED žárovky v hlavních světlometech? A co legislativa?

26. 05. 2020
|
Voton.cz autodíly
|

Rozdejme si karty hned na začátku: LED žárovka schválená pro použití v silničním provozu jako žárovka hlavního osvětlení neexistuje. Tedy tam, kde z výroby nebyla. Kdo tvrdí opak, zadělává vám na průšvih. V noci LEDkami svítít nemůžete. 


Než se pustíme do legislativy a technických parametrů, pojďme se podívat, proč vlastně by LED žárovky mohly být takovým lákadlem. 

  • Viditelnost? OK, je jasné, že svítit by měly pěkně. Na druhou stranu ať aktivní nebo pasivní viditelnost je srovnatelná s pořádnými halogeny s žárovkami s vyšší svítivostí (přečtěte si naše srovnání Osram NightBreaker Laser a Unlimited).
  • Design? Jasné bílé LED světlo je zajímavější na autě než klasické žlutavé světlo halogenů. I schválené žárovky ale mají poměrně slušnou nabídku světel imitujících xenony, které ale nevybočují z legislativních požadavků.
  • Úspora? Vidina úspory spotřebované energie a zároveň dlouhá životnost LED světel je velkým lákadlem. Minimální jmenovitý výkon a několikaleté záruky jsou ale na úkor toho, že si koledujete o průšvih. Homologované LED žárovky pro patici H7 nebo H4 v hlavním světle prostě nejsou. Ušetřit se ale dá - montáží LED denního svícení nebo zakoupením sice standardně svítících, ale zato dostatečně dlouho držících (a hlavně schválených) žárovek s prodlouženou životností, například řada Bosch Eco, Osram Ultra Life nebo Philips LongLife EcoVision.

Pro hlavní svícení tedy homologované led autožárovky pro přestavbu z halogenů neseženete. Do všech ostatních světel ale klidně přijít mohou - od denního svícení přes blikače až po koncová, mlhová nebo zpáteční světla. Možností pro výměnu standardních žárovek za úsporné tedy zůstává stále dost. 

 

  Pozor, jen pro čtenáře 
teď slevový kód na 5 %   
z celého nákupu autodílů u Voton.cz, který teď uděláte:
6477F9

(vložte do příslušného políčka v objednávkovém formuláři)

 

Našel jsem LED H7 s homologací. Takže!

Ano, také jsme slyšeli. Existují například homologované LED žárovky H7 čínské značky NSSC schválené pod označením E9-10R-05.11187. Ale to není schálení nebo neschválení pro provoz na pozemních komunikacích.

Číslo homologace E9 znamená, že homologace je platná pro Španělsko, tedy pro celou EU, a tedy včetně ČR. Potud je to dobré. Doklad o homologaci jsme dohledali na španělském ministerstvu pro průmysl, energii a turismus. Ověřit si ho můžete sami na www.minetur.gob.es/Arce pod kódem a číslem 3432683 - 40718102994QB1OO2HQY.

Z dokumentu vyplývá, že byla uděleno schválení elektronické aplikace s ohledem na ECE směrnici 10.05. Pro úplnost uvádíme i španělskou a anglickou verzi tak, jak je v originálním dokumentu:

Comunicación relativa a la concesión de una homologación de un tipo de subconjunto eléctrico / electrónico (1) en aplicación del Reglamento nº 10.05 Communication concerning the approval granted of a type of electrical / electronic sub-assembly (1) with regard to ECE Regulation No. 10.05

 

Zmíněné nařízení je ke stažení v PDF zde. Jeho název je  Uniform provisions concerning the approval of vehicles with regard to electromagnetic compatibility. Podle všeho tedy uvedená homologace dokladuje, že výrobek je vhodný pro zástavbu v rámci elektronické kompatibility. O svítivosti, barvě světla a parametrech důležitých pro schválení pro provoz na pozemních komunikacích ani slovo.
 

Typ světelného zdroje určuje světlomet

Světlomet je vždy homologován pro konkrétní zdroj, což je na něm také napsáno. Jiné varianty, i přes podobné fígle, jsou nepřípustné. Na druhou stranu, pokud je již z výroby originální světlomet osazen LED zdrojem, je to v pořádku, protože světlomet je homologován pro použití jako celek. Takový světlomet bude označen symbolem MD (pravidla EU o označování světlometů zde).

Hlavním protiargumentem oprávněnosti výměny halogenu za LED nemůže být ani to, že LED světlo splňuje normu pro světelný tok. Důvod, proč výměnu na ne-LED světlometu je obtížné udělat, je v odlišné pozici světelného zdroje oproti žárovce s vláknem. Bez výraznějšího zásahu do seřízení světel budou LEDky oslňovat protijedoucí vozy a kužel světla nebude v ideální pozici ani pro řidiče. Nicméně seřízení jednoho zdroje světla, na které je navíc světlomet uzpůsoben, a desítek světelných bodů, které si svítí všude kolem, je úplně jiná liga.

Vsadím se, že ale nebude trvat dlouho, než výrobci přijdou s legálním řešením včetně homologace. 
 

Jsou žárovky bez homologace velký průšvih?

Tady je seznam situací, které Vám neschválená LED světla mohou přinést:

  • Běžná silniční kontrola - Pokud světla budou vypadat "normálně", nikdo to pravděpodobně řešit nebude, zvláště ve dne. Pokud bude na první pohled zřejmé, že do světel bylo zasaženo nad rámec toho, co je povolené, problém bude - auto je v takovém stavu nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích. 
  • STK - Projít byste neměli. Otázka je, zda bude někdo prudit, když budete mít světla dobře seštelovaná.
  • Nehoda - Pokud se přijde na to, že na autě je nepovolená instalace LED osvětlení, pak je to rozhodně přitěžující pozoronost. Bez ohledu na to, že jste nehodu třeba nezavinili, protistrana má argument, že mohla být oslněna. Z viny nebo spoluviny se pak asi již nevysekáte. 

Pokud ale budou světla vypadat na první pohled neupraveně a svítit tak, jak mají, pravděpodobně se problém nedostaví.

Pokud se dostaví ve formě spáchání dopravního přestupku technicky nezpůsobilého vozidla podle § 125c / 1a) 3., jde o průšvih za 5 bodů, sankce 5-10 tisíc ve správním řízení a zíkaz činnosti na 6-12 měsíců.

Takže za nás: žádná LED žárovka H7 s homologací, žádná homologovaná LED žárovka H4, ale halogeny s vyšší svítivostí. Asi tak. Na žárovky můžete mrknout tady.
 

  Pozor, jen pro čtenáře 
teď slevový kód na 5 %   
z celého nákupu autodílů u Voton.cz, který teď uděláte:
6477F9

(vložte do příslušného políčka v objednávkovém formuláři)


 

Autor článku
Voton.cz autodíly
Voton.cz je český obchod s autodíly. Obsah webu Voton.cz vychází ze zkušeností automechaniků a zákazníků e-shopu a ze znalostí expertů a odborných prodejců autodílů. Nepřesnosti nebo dotazy směřujte na info@voton.cz.

Poznejte obchod s autodíly Voton.cz

Voton.cz je český e-shop s autodíly. Na těchto stránkách získáte potřebné znalosti pro správný výběr autodílů a pro péči o své vozy. Voton.cz poskytuje co nejvíce informací pro bezpečné nakupování a výběr správných autodílů, abyste mohli učinit ta nejlepší rozhodnutí pro vaše vozidlo.

E-shop lze použít také jako katalog náhradních dílů pro výběr podle vozu nebo podle VIN. Získejte přehled o širokém sortimentu levných náhradních dílů na auta všech značek - filtry, brzdy, motorové oleje, díly motoru, pružiny, tlumiče, karosářské díly, výfuky, čidla, řídicí jednotky, díly převodovek, spojky, řemeny, kladky, rozvody, alternátory, autobaterie a další.

Objednané náhradní díly na auta můžete vyzvednout v prodejně v Českých Budějovicích, na výdejních místech v Písku, Jindřichově Hradci, Táboře, Českém Krumlově a Strakonicích, nebo si nechte doručit dopravcem kamkoliv v České republice.