Mřížka chladiče

08. 09. 2023
|
Voton.cz autodíly
|

Mřížka chladiče je součástí chladicího systému automobilu, která se nachází před chladičem a slouží k ochlazování motoru. Mřížka chladiče je tvořena kovovými tyčinkami, které jsou umístěny vedle sebe a tvoří tak síťovinu. Tato síťovina umožňuje proudění vzduchu do chladiče, který ochlazuje chladicí kapalinu, která pak proudí zpět do motoru a ochlazuje ho. Mřížka chladiče může být také ozdobným prvkem automobilu a může mít různé tvary a designy. Kromě toho se mřížka chladiče může používat jako místo pro instalaci různých doplňků. Mřížka chladiče v automobilu má několik funcí:

 1. Ochrana chladiče: Mřížka chladiče chrání chladič před poškozením způsobeným kameny, hmyzem a dalšími předměty, které by mohly poškodit chladič a omezit jeho schopnost ochlazovat motor.
 2. Zajištění průtoku vzduchu: Mřížka chladiče umožňuje proudění vzduchu do chladiče, který ochlazuje chladicí kapalinu, která pak proudí zpět do motoru a ochlazuje ho.
 3. Estetický prvek: Mřížka chladiče může být také ozdobným prvkem automobilu a může mít různé tvary a designy.
Je důležité, aby mřížka chladiče byla v dobrém stavu a nebyla poškozená, aby mohla plnit své funkce správně. Pokud je mřížka chladiče poškozená, může to vést k problémům s chlazením motoru a jeho poškození. V takovém případě je třeba vybrat a zakoupit mřížku chladiče novou. 
 

Proč lidé zakrývají mřížku chladiče?

Zakrytí mřížky chladiče v automobilech může být způsobeno různými důvody, zde jsou některé z nejčastějších:
 1. Ochrana motoru v zimě: Někteří řidiči zakrývají mřížku chladiče v zimě, aby pomohli udržet motor teplejší a snížili spotřebu paliva.
 2. Ochrana chladiče: Někteří řidiči zakrývají mřížku chladiče, aby chránili chladič před poškozením způsobeným kameny, hmyzem a dalšími předměty, které by mohly poškodit chladič a omezit jeho schopnost ochlazovat motor.
 3. Estetické důvody: Někteří řidiči zakrývají mřížku chladiče kvůli estetickým důvodům, aby vylepšili vzhled svého vozidla.
 4. Snížení aerodynamického odporu: Někteří řidiči zakrývají mřížku chladiče kvůli snížení aerodynamického odporu a tím pádem ke snížení spotřeby paliva. 

Může zakrytí mřížky chladiče ovlivnit chlazení motoru?

Ano, zakrytí mřížky chladiče má vliv na chlazení motoru, a to negativní i pozitivní. Účinky na chlazení motoru se mohou měnit v závislosti na konkrétních podmínkách a typech vozidel. 

Negativní vlivy, jak se může zakrytí mřížky chladiče ovlivnit chlazení motoru:
 • Omezení průtoku vzduchu: Pokud je mřížka chladiče zakrytá, může to omezit průtok vzduchu do chladiče a snížit jeho schopnost ochlazovat chladicí kapalinu, což může vést k přehřátí motoru
  Zvýšení teploty motoru: Pokud je mřížka chladiče zakrytá, může to způsobit zvýšení teploty motoru, protože chladicí kapalina nebude dostatečně ochlazena.
Pozitivní vlivy, jak se může zakrytí mřížky chladiče ovlivnit chlazení motoru
 • Ochrana chladiče: Zakrytí mřížky chladiče může chránit chladič před poškozením způsobeným kameny, hmyzem a dalšími předměty, které by mohly poškodit chladič a omezit jeho schopnost ochlazovat motor.
 • Zvýšení teploty motoru: V některých případech může být zakrytí mřížky chladiče výhodné, zejména v zimě, kdy může pomoci udržet motor teplejší a snížit spotřebu paliva.
   

Vliv zakrytí mřížky chladiče na spotřebu paliva v zimě

Někteří řidiči zakrývají mřížku chladiče v zimě, aby pomohli udržet motor teplejší a snížili spotřebu paliva. To může být způsobeno tím, že rychlejší ohřev motoru do provozní teploty v zimě může snížit spotřebu paliva a emisí. Nicméně, pokud je mřížka chladiče zakrytá příliš mnoho, může to omezit průtok vzduchu do chladiče a snížit jeho schopnost ochlazovat chladicí kapalinu, což může vést k přehřátí motoru a zvýšení spotřeby paliva.

Vliv zakrytí mřížky chladiče na spotřebu paliva v létě

Zakrytí mřížky chladiče v létě může mít vliv na spotřebu paliva, a to pozitivní i negativní. Pokud je mřížka chladiče zakrytá příliš mnoho, může to omezit průtok vzduchu do chladiče a snížit jeho schopnost ochlazovat chladicí kapalinu, což může vést k přehřátí motoru a zvýšení spotřeby paliva. Nicméně, pokud je mřížka chladiče zakrytá jen částečně, může to pomoci snížit aerodynamický odpor vozidla a snížit spotřebu paliva.

Optimální způsob zakrytí mřížky chladiče

Optimální způsob zakrytí mřížky chladiče pro minimalizaci spotřeby paliva závisí na konkrétních podmínkách a typech vozidel. Zde jsou některé obecné tipy, které mohou pomoci minimalizovat spotřebu paliva:
 1. Zakryjte mřížku chladiče jen částečně: Pokud zakryjete mřížku chladiče jen částečně, může to pomoci snížit aerodynamický odpor vozidla a snížit spotřebu paliva.
 2. Použijte správný materiál: Pokud se rozhodnete zakrýt mřížku chladiče, použijte materiál, který umožní průchod vzduchu, jako jsou například síťoviny nebo perforované plechy.
 3. Pravidelně čistěte mřížku chladiče: Pravidelné čištění mřížky chladiče může pomoci udržet optimální průtok vzduchu a minimalizovat spotřebu paliva.
Pokud si nejste jisti, jaký způsob zakrytí mřížky chladiče je pro vaše vozidlo nejlepší, měli byste se poradit s odborníkem na automobily.
 

Jaký je rozdíl mezi mřížkou chladiče a maskou chladiče

Mřížka chladiče a maska chladiče jsou dvě různé součásti automobilu, které jsou často zaměňovány nebo spojovány. 

Mřížka chladiče je umístěna před chladičem a slouží k ochlazování motoru. Je tvořena kovovými tyčinkami, které jsou umístěny vedle sebe a tvoří tak síťovinu. 
Maska chladiče je umístěna před mřížkou chladiče a slouží k ochraně chladiče a motoru. Může být vyrobená z různých materiálů, jako jsou například plast, kov nebo karbon. Může mít různé tvary a designy a být ozdobným prvkem automobilu.

Oba termíny jsou ale často v praxi zaměňovány. Podobně se používá také termínů ozdobná mřížka chladiče nebo přední maska.


 
Autor článku
Voton.cz autodíly
Voton.cz je český obchod s autodíly. Obsah webu Voton.cz vychází ze zkušeností automechaniků a zákazníků e-shopu a ze znalostí expertů a odborných prodejců autodílů. Nepřesnosti nebo dotazy směřujte na info@voton.cz.

Poznejte obchod s autodíly Voton.cz

Voton.cz je český e-shop s autodíly. Na těchto stránkách získáte potřebné znalosti pro správný výběr autodílů a pro péči o své vozy. Voton.cz poskytuje co nejvíce informací pro bezpečné nakupování a výběr správných autodílů, abyste mohli učinit ta nejlepší rozhodnutí pro vaše vozidlo.

E-shop lze použít také jako katalog náhradních dílů pro výběr podle vozu nebo podle VIN. Získejte přehled o širokém sortimentu levných náhradních dílů na auta všech značek - filtry, brzdy, motorové oleje, díly motoru, pružiny, tlumiče, karosářské díly, výfuky, čidla, řídicí jednotky, díly převodovek, spojky, řemeny, kladky, rozvody, alternátory, autobaterie a další.

Objednané náhradní díly na auta můžete vyzvednout v prodejně v Českých Budějovicích, na výdejních místech v Písku, Jindřichově Hradci, Táboře, Českém Krumlově a Strakonicích, nebo si nechte doručit dopravcem kamkoliv v České republice.